STOWARZYSZENIE FORUM ROZWOJU REGIONU W WISZNICACH

Działalność statutowa

Działalność statutowa – wypożyczanie sprzętu do rehabilitacji,
rozdzielanie używanej odzieży oraz wsparcie finansowe

Od roku 2004 nieprzerwanie prowadzona jest wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Wypożyczalnia funkcjonuje w pomieszczeniach prywatnych udostępnionych nieodpłatnie. Obsługiwana jest przez członków stowarzyszenia nieodpłatnie. Osobą odpowiedzialną za działalność wypożyczalni jest pani Teresa Szpilewicz.

Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny pozyskiwany jest z darowizn od innych Fundacji, Stowarzyszeń, szpitali i jednostek służby zdrowia, a także od osób prywatnych. Sprzęt wypożyczany jest za kaucją, która podlega zwrotowi w przypadku zwrotu sprzętu. Środki na naprawy i funkcjonowanie wypożyczalni pochodzą z dobrowolnych wpłat na ten cel.

Od 2005 roku rozpoczęto też rozdzielanie używanej odzieży dla osób potrzebujących. Odzież pochodzi z darów, a docieranie do osób potrzebujących odbywa się w ramach wolontariatu.

Nasze stowarzyszenie dofinansowało:

  • obóz terapeutyczno – rekreacyjny w Okunince dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zorganizowany
    przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Wisznicach w 2005 roku
  • powiatowy konkurs ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowany
    przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Wisznicach w 2005 roku
  • sztandar Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach
  • wycieczkę młodzieży z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach do Krakowa
  • sztandar Szkoły Podstawowej w Horodyszczu

Programy własne

W dniach 21.07-26.07.2008 roku, w bazie biwakowej „TRAMP” w Okunince nad Jeziorem Białym, odbył się obóz sportowo- rekreacyjny, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Forum Rozwoju Regionu” w Wisznicach, Stowarzyszenie „Klon” w Klonownicy, współfinansowany przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej ze Sławatycz, Sosnówki oraz Urząd Gminy w Wisznicach. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież, łącznie 40 osób, pod opieką wykwalifikowanej kadry opiekunów. Założeniem obozu była możliwość wypoczynku i relaksu dzieci i młodzieży pod opieką wychowawców, którzy przeprowadzali z nimi zajęcia terapeutyczne.

Był to wypoczynek z elementami socjoterapii : uczenie poczucia własnej wartości, poprawą obrazu samego siebie, uczenie zachowań asertywnych, dobrych relacji z rodzicami i rówieśnikami. Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej przeprowadzili rozmowy zachęcające dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia poprzez sport, aktywność i pozytywne postawy – unikanie alkoholu, papierosów i narkotyków oraz próbą do poszukiwania ciekawych dla siebie zainteresowań. W czasie trwania obozu, uczestnicy mieli okazję nauczyć się pływania na desce surfingowej, a także wpław. Bardzo często były organizowane konkursy przez opiekunów obozu, w których najlepsza trójka lub drużyna otrzymała upominki: notesy, kredki, piłki, lalki, rakietki, koła ratunkowe, skakanki, długopisy, gry. Rozgrywano mecze towarzyskie piłki nożnej oraz siatkowej dzięki którym uczestnicy doskonalili swoje umiejętności. Podczas trwania obozu uczestnicy mieli zapewnione pełne wyżywienie, nocleg na obozowisku „TRAMP” w dużych namiotach z zapleczem sanitarnym oraz opiekę wychowawców i psychologa. Dnia 26 lipca zakończono obóz, wszyscy uczestnicy dostali upominki.

Dnia 24 czerwca 2008 roku, nasze Stowarzyszenie zorganizowało „Noc Świętojańską” nad Zalewem w Horodyszczu, która zgromadziła liczną grupę mieszkańców gminy Wisznice. Impreza rozpoczęła się od powitania wszystkich zgromadzonych osób przez Teresę Szpilewicz, prezesa Stowarzyszenia. W czasie trwania imprezy, zostały zaprezentowane występy dzieci i młodzieży ze szkół gminy Wisznice. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Horodyszczu przedstawiły scenki kabaretowe oraz zaśpiewały piosenki. Za przygotowanie tego występu były odpowiedzialne nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Horodyszczu: Pani Danuta Pyrkosz i Pani Anna Bartkowska.

„Obrzęd Kupały”, przedstawiła Szkoła Podstawowa w Wisznicach, których opiekunem była Pani Barbara Głowacka. Widowisko obrzędowe „Sobótka” zaprezentowała Szkoła Podstawowa w Dołholisce z opiekunem Barbarą Sołtan. Solistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Wisznicach Patrycja Lewczuk i Monika Pawłowicz wykonały piosenki. Uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach Justyna Frończuk, Ewa Kamińska i Natalia Łogonowicz przeprowadzały wróżby, które cieszyły się bardzo dużą popularnością, ponieważ któż nie chciałby znać przyszłości. W trakcie trwania imprezy zorganizowano konkurs na najładniejszy wianek, ale przyniesione dzieła były tak piękne, że komisja oceniająca wianki postanowiła nagrodzić wszystkich twórców upominkami. Jedną z atrakcji było puszczanie wianków na wodę z kajaków, możliwość pływania kajakami z opiekunem, a także pieczenie kiełbasek przy ognisku.

W dniu 1 czerwca 2008 roku, Stowarzyszenie zorganizowało piknik z okazji Dnia Dziecka nad Zalewem w Horodyszczu, który zgromadził liczne grono dzieci wraz z opiekunami. W trakcie trwania pikniku były przeprowadzane gry i zabawy dla dzieci, a zwycięzcy byli nagradzani upominkami.
Jedną z atrakcji była możliwość pływania kajakami, a także pokaz działania radiowozu policyjnego, który został przeprowadzony dzięki uprzejmości Komendanta Policji w Wisznicach. Dzieciom i młodzieży zapewniono poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz napojów.
Dzięki wsparciu i pomocy sponsorów mogliśmy zobaczyć uśmiech i radość dzieci w tak szczególnym dla nich dniu, jakim jest Dzień Dziecka.

W dniu 23 stycznia 2008 roku, Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd dzieci do Warszawy do teatru na spektakl „Kopciuszek”. Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk umożliwił dzieciom zwiedzanie Sejmu RP, którego częścią był obiad w sejmowej stołówce.


Warning: Unknown: open(/var/www/vhosts/wisznice/wisznice.org.pl/phptmpdir/sess_es1djl8qnmpkr7kj57ibsra8n5, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/vhosts/wisznice/wisznice.org.pl/phptmpdir) in Unknown on line 0